Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Фестиваль фольклорного искусства «Берагіня»


Запрашаем на "Берагіню"- 2018 Печать
Фестиваль фольклорного искусства «Берагіня»

 
аб правядзенні заключных імпрэзаў IX Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня” (23 – 26 чэрвеня 2016 г) Печать
Фестиваль фольклорного искусства «Берагіня»

І Н Ф А Р М А Ц Ы Я
аб правядзенні заключных імпрэзаў IX Рэспубліканскага фестывалю
фальклорнага мастацтва “Берагіня” (2326 чэрвеня 2016 г)

З 23 па 26 чэрвеня  2016 года ў г.п. Акцябрскі Гомельскай вобласці адбыўся IX Рэспубліканскі фестываль фальклорнага мастацтва “Берагіня”. Фестываль праводзіўся на падставе Палажэння “Об организации и проведении на территории Республики Беларусь фестивалей, конкурсов, форумов, праздников и пленеров, финансируемых из республиканского и (или) местных бюджетов», зацверджанага пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 2 красавіка 2015 года № 263 і ў адпаведнасці з Палажэннем аб рэспубліканскім фестывалі фальклорнага мастацтва “Берагіня, зацверджаным Пастановай Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь № 9 ад 05. 03. 2008 года” з мэтай захавання, падтрымкі, актуалізацыі і папулярызацыі рэгіянальнай і лакальнай традыцыйнай нематэрыяльнай і матэрыяльнай культурнай спадчыны беларусаў і меў наступныя задачы:

• выяўленне і вяртанне ў практыку разнастайных форм народнай танцавальнай, песеннай, інструментальнай, вусна-апавядальнай культуры, рамесніцкіх традыцый свайго краю;

• далучэнне дзяцей, падлеткаў, навучэнскай і працоўнай моладзі, жыхароў краіны старэйшага пакалення да аўтэнтычных форм народнага мастацтва шляхам вуснага пераймання.

• фарміраванне каштоўнасных арыенціраў і грамадскай думкі ў кірунку ўсведамлення значнасці традыцыйнага мастацтва ў сістэме беларускай нацыянальнай і сусветнай культуры.

Заснавальнікамі  і арганізатарамі ІХ рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня” з’яўляюцца Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь, Галоўнае ўпраўленне ідэалагічнай работы, культуры і па справах моладзі Гомельскага аблвыканкама, аддзел ідэалагічнай работы, культуры і па справах моладзі Акцябрскага райвыканкама, Грамадскае аб’яднанне “Беларускі фонд культуры”. Сёлета фестываль праходзіў пры падтрымцы нацыянальнай камісіі па справах ЮНЕСКА ў Рэспубліцы Беларусь.

Заключны тур Фестывалю праводзіўся ў два этапы. Першы – з 15 студзеня па 10 лютага 2016 года –– прагляд відэаматэрыялаў, прадстаўленых кандыдатамі на ўдзел у заключным туры, другі этап – фінал фестывалю (23––26 чэрвеня 2016 г).

“Берагіня” – унікальны і самабытны фестываль у краіне, які за перыяд свайго існавання пераўтварыўся ў важную падзею культурнага жыцця Беларусі.

У заключных мерапрыемствах прынялі ўдзел лепшыя дзіцячыя і маладзёжныя фальклорныя калектывы і аўтэнтычныя гурты Рэспублікі Беларусь, а таксама самабытныя моладзевыя калектывы з Сербіі, Чэхіі, Польшчы, Расіі, Літвы. У фестывалі прыняла ўдзел каля 900 чалавек.

Дзіцячыя калектывы былі  прадстаўлены Мінскай, Гомельскай, Брэсцкай, Віцебскай, Гродзенскай вобласцю і г. Мінскам. Аўтэнтычныя гурты былі прадстаўлены Брэсцкай, Гродзенскай, Гомельскай, Магілеўскай вобласцю.

Акцябрскі раён, як гаспадар фестывалю прадставіў на конкурс два дарослыя (фальклорны гурт “Перазвоны” ДУК “Центр культурна-дасугавай дзейнасці Акцябрскага раёна” в. Гаць і аўтэнтычны гурт “Купалінка” Пратасаўскага сельскага дома народнай творчасці), два дзіцячыя калектывы (узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” ДУК “Акцябрскі цэнтр дасуга”, дзіцячы фальклорны калектыў “Праменьчыкі” ДУК “Акцябрская школа мастацтваў”).

У якасці гасцей на фестываль былі запрошаны фальклорны гурт “Берагіня” Дзяржаўнай установы адукацыі “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна” Мінскай воблаці, узорны фальклорны ансамбль “Калыханка” Міханавіцкага Дома фальклору Мінскага раёна Мінскай вобласці, узорны фальклорны ансамбль“Некрашынка” Валосавіцкага сельскага  дома народнай творчасці Акцябрскага раёна Гомельскай вобласці, узорны калектыў “Цярэшкавы Шчодрыкі” Дзяржаўнай установы культуры “Рассветаўскі культурна-спартыўны цэнтр Акцябрскага раёна Гомельскай вобласці, фальклорны гурт “Расіца” Сароцкага сельскага Дома культуры Любанскага раёна Мінскай вобласці, “Tалака” ансамбль беларускай музыкі кафедры этналогіі і фальклору Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў.

Падчас заключных імпрэзаў на базе Дзяржаўнай установы культуры “Цэнтр гісторыі і культуры Акцябрскага раёна” дзейнічала выстава “Беларускія народныя музычныя інструменты”, у якой былі выкарыстаны калекцыі народных музычных  інструментаў майстраў Наўгародскага Аляксандра Сцяпанавіча, Сарнаўскага Аляксандра Якаўлевіча, Багдановіча Васілія Рыгоравіча, Бяжкова Дзмітрыя Гаўрылавіча, Галайдзенка Віктара Уладзіміравіча, Дашкевіча Валянціна Васільевіча.

Выстава “Вясельныя строі Рудабельшчыны і ваколіц” была прадстаўлена калекцыямі “З уласнага куфэрка” Бандарэнка Марыі Майсееўны г.п. Акцябрскі, Бялько Анастасіі Іванаўны в.Пружынішчы, Сілівончык Веры Леанідаўны, в. Пратасы Акцябрскі раён, калекцыя ДУК “Акцябрскі раённы дом рамёстваў”).

У ходзе правядзення фестывалю адбылася прэс-канферэнцыя з арганізатарамі, у якой прынялі ўдзел журналісты рэспубліканскіх, абласных і мясцовых сродкаў масавай інфармацыі, удзельнікі і госці фестывалю. У ходзе прэс-канферэнцыі былі адзначаны асаблівасці IX Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня”.

Пасля завяршэння прэс-канферэнцыі IX Рэспубліканскі фестываль фальклорнага мастацтва “Берагіня”, адкрылі ўрачыстым канцэртам “Вітаем, фестываль” з удзелам замежных калектываў – гасцей.

У рамках пасяджэння клуба “Традыцыя. Рэгіянальныя практыкі” кіраўнікамі і ўдзельнікамі калектываў праводзіліся майстар – класы па народных спевах, танцах, гульнях.

У XIII Рэспубліканскім конкурсе пар-выканаўцаў народных побытавых танцаў прынялі ўдзел 102 танцавальныя пары ў пяці ўзроставых катэгорыях А (9–12 год), Б (13–16 год), В (17–25 год), Г (26 – 50год), Д (ад 51 года). Удзельнікам было прапанава 40 танцаў. Выступленне танцавальных пар ажыццяўлялася пад акампанемент музычнага інструментальнага ансамбля “Руднянскія музыкі” Акцябрскага раёна пад кіраўніцтвам Дзмітрыя Бяжкова.

Былі вызначаны пераможцы (фіналісты VІ, V, ІV ступені (15 пар) і лаўрэаты III , II, I ступені) . Лаўрэаты ІІІ ступені:

Узроставая група 9-12 год: Асадчы Юрый, Ляшкова Ксенія, удзельнікі ўзорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Гомельская вобласць

Узроставая група 13 – 16 год: Філімонцаў Яўгеній, Гарбунова Алеся, удзельнікі калектыву “Весялуха”, Васільеўскага  сельскага  клуба  Добрушскі  раён , Гомельская вобласць

Узроставая група 17 – 25 год: Рыбянкоў Дзяніс, Сіманкова Анастасія, удзельнікі народнага ансамбля песні, танца і музыкі “Спадчына” ДУК “Кармянскі цэнтр культуры і вольнага часу” Гомельская вобласць

Узроставая група  26 -50  год: Кухарчык Ігар , Суботка Таццяна, удзельнікі ўзорнага танца “Верасок” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць

Узроставая група 51 год і вышэй: Адаміч Васіль, Вабішчэвіч Галіна, удзельнікі народнага ансамбля народнай песні, музыкі і танца “Лявоніха ” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць

Лаўрэаты ІІ ступені:

Узроставая група 9 - 12 год: Кісялёў Арсеній, Бакун Вераніка, удзельнікі ўзорнага ансамбля танца “Верасок, ” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць

Узроставая група 13 – 16 год: Сядзько Яугеній, РудкоўскаяЛюбоў, удзельнікі фальклорнага калектыву  “Мілавіца” Цэнтра дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі  “Ветразь”г. Мінск

Узроставая група 17 – 25 год: Говар Аляксандр, Артамонава Ксенія, удзельнікі ўзорнага ансамбля танца “Верасок, ” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць

Узроставая група  26 -50  год: Гайкевіч Сяргей, Новікава Галіна, удзельнікі фальклорнага ансамбля “Расіца” Сароцкага СДК Любанскі  раён, Мінская вобласць

Узроставая група 51 год і вышэй: Барсукоў Іван , Чаравацюк Алена, удзельнікі народнага ансамбля народна – побытавага танца “Ойра” Уваравіцкага гарадскога дома культуры Буда – Кашалёўскі раён,  Гомельская вобласць

Лаўрэаты І ступені:

Узроставая група 9 - 12 год: Еўдакімовіч Уладзіслаў, Еўдакімовіч Васіліна,  удзельнікі  ўзорнага  ансамбля  беларускай песні  і музыкі “Лянок”  Пратасевіцкай дзіцячай школы мастацтваў Асіповіцкі раён, Магілёўская вобласць

Узроставая група 13 – 16 год: Дайнека Ілля, Ляпко Валерыя, удзельнікі ўзорнага  фальклорнага  ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”

Узроставая група 17 – 25 год: Мігаленя Вячаслаў, Драбудзька Алена, удзельнікі ўзорнага фальклорнага ансамбля “Верабейкі”Любанскі раённы цэнтр культуры, Мінская вобласць

Узроставая група  26 -50  год: Ігнаценка Іван, Захаранка Вольга, удзельнікі народнага ансамбля песні, танца і музыкі “Спадчына” ДУК “Кармянскі цэнтр культуры і вольнага часу”, Гомельская вобласць

Узроставая група 51 год і вышэй: Жаўняк Сяргей, Якіменка Ларыса, удзельнікі ансамбля народнага побытавага танца “Ойра” Уваравіцкага гарадскога дома культуры Буда-Кашалёўскага  раёна”, Гомельская вобласць.

Дапаўненнем да праграмы фестывалю сталі ўпершыню арганізаваныя І Рэспубліканскі конкурс музычных інструментальных капэл (ансамбляў) традыцыйнага складу “Дудар” і конкурс салістаў на лепшае выкананне беларускіх традыцыйных народных танцаў: “Мікіта”, “Жабка”, “Чобаты”. У конкурсе салістаў прыняла ўдзел 65 выканаўцаў. Былі вызначаны пераможцы (фіналісты VІ, V, ІV ступені (9 салістаў) і лаўрэаты III , II, I ступені).

У намінацыі “Жабка”

Лаўрэат  ІІІ ступені Яшчанка Максім, удзельнік  фальклорнага гурта “Этнасуполка”   г. Мінкс, БДУКМ

Лаўрэат ІІ ступені Говар Аляксандр, удзельнік ўзорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць

Лаўрэат І ступені Кіселёў Арсеній, удзельнік ўзорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць

У намінацыі “Чобаты”

Лаўрэат ІІІ ступені Яшчанка Максім, удзельнік фальклорнага гурта “Этнасуполка” г. Мінкс, БДУКМ

Лаўрэат ІІ ступені Выскварка Арына, удзельніца ўзорнага фальклорнага ансамблья “Верабейкі” Любанскі раённы цэнтр культуры, Мінская вобласць

Лаўрэат І ступені Масібут Ілля, удзельнік фальклорнага гурта “Этнасуполка” г. Мінкс, БДУКМ

У намінацыі “Мікіта”

Лаўрэат ІІІ ступені Смоліна Марыя, удзельніца ўзорнага ансамбля народнага танца “Рамонак” Г. Мінск СШ № 168

Лаўрэат ІІ ступені Говар Аляксандр, удзельнік  ўзорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць

Лаўрэат І ступені Ляпко Валерыя, удзельніца ўзорнага фальклорнага  ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”Акцябрскі раён, Гомельская вобласць

Конкурс капэл праходзіў упершыню (раней “інструментальныя” намінацыі далучаліся да турніру калектываў). Удзельнікі паказалі праграмы “Ансамблевае выканальніцтва” (да 5 чалавек; з выкарыстаннем інструментаў: дуда, скрыпка, цымбалы, труба, кларнет, гармонік ці акардэон, барабан ці бубен); “Траіста музыка” (дуда, скрыпка, барабан ці бубен);“Сольнае выканальніцтва”: дуда, скрыпка, цымбалы. У конкурсе прынялі ўдзел 4 музычныя капэлы: інструментальная капэла ўзорнага фальклорнага калектыву “Знічка”Дзяржаўнай установы адукацыі “Палатоўскі дзіцячы сад - сярэдняя школа Полацкага раёна”, “Гулянок” узорны ансамбль народнай музыкі Дзяржаўнай установы адукацыі “Смаргонская дзіцячая школа мастацтваў імя М.К.Агінскага”, “Капэля з –пад гаю” г. Мінск, Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў, музычная капэла ўзорнага фальклорнага гурта “Вянок”  Ракаўскага цэнтра народнай творчасці Валожынскага раёна Мінскай вобласці, апошняя капэла і стала лаурэатам конкурса.

Удзельнікі і госці фестывалю акрамя абавязковых выступленняў у конкурсах (аглядах, канцэртах-прэзентацыях) прымалі ўдзел у па-за конкурсных мерапрыемствах, зводных канцэртах, выязжалі з сольнымі праграмамі ва ўстановы культуры Акцябрскага і Любанскага раёнаў. Так у Любанскім раёне пабываў народны хор Муніцыпальнай бюджэтнай установы культуры муніцыпальнай адукацыі горада Краснадар“Елізавецінцы” “Сельскі дом культуры і спорту станіцы Елізавецінскай”.

VII “Турнір дзіцяча-маладзёжных фальклорных калектываў” складаўся з наступных праграм і намінацый:

- “Прэзентацыя-візітоўка” (да 15 хвілін): паказ рознажанравай творчасці з абавязковым уключэннем у праграму: карагода, кадрылі (ці шматкаленнага танца тыпу кадрылі), імправізацыйнага танца, найгрыша ў ансамблевым выкананні, твора народнай прозы (на выбар:  казка, легенда, паданне, былічка, вусны бытавы расказ).

- “Песенная творчасць”. Намінацыі: “Ансамблевыя спевы” (4–8 асоб), “Ансамблевыя мужчынскія спевы” (3 асобы.), “Сольныя спевы”.

Упершыню ў турнір быў дабаўлены паказ фрагмета абрадавага дзеяння “Традыцыйнае вяселле” з уключанымі ў яго песнямі, інструментальнай музыкай, танцамі, атрыбутыкай, моўным кампанентам (прыказкі, прымаўкі, вясельныя прыгаворы, пажаданні і г.д), касцюмам.

-“Дэкаратыўна-прыкладное мастацтва”.  Складалась з трох частак: “выстаўка ДПМ” (“хатняе заданне”). На выстаўку прадстаўлялісь калекцыі і асобныя вырабы, створаныя непасрэднымі ўдзельнікамі калектываў на працягу 2014 — 2016 гг.:  вышыўка, карункапляценне, ткацтва, вырабы з прыродных матэрыялаў (салома, лаза, карані, чарот, бярэста, лыка і інш.), ганчарства, кавальства, разьба па дрэве, выцінанка і інш.

- ”Прэзентацыя выстаўкі дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва”;

-“Адкрытыя конкурсы на лепшы выраб”. ♦ Выраб з саломы –– дзявочы вянок. ♦ Выраб з прыродных матэрыялаў —- падстаўка для посуду, хлебніца, фруктоўніца (на выбар канкурсанта). ♦ Выраб пояса — дзіцячы пояс. ♦ Выразанне выцінанкі – фіранкі на акно (да 40 хвілін).

Фальклорныя калектывы прадстаўлялі праграмы, якія былі скіраваны на змястоўнае раскрыццё мастацкіх традыцый менавіта сваёй мясцовасці: адноўленыя і бытуючыя ўзоры каляндарнага і сямейна-абрадавага цыклаў (песні вясны і лета, вяселля і хрэсьбін), пазаабрадавыя песні, карагоды, народныя танцы (сольныя, парныя, тройкамі, парна-гуртавыя, сольна-гуртавыя і інш.), гульні, інструментальная музыка, творы празаічных жанраў і інш.

У конкурсе прыняла ўдзел 8 дзіцячых калектываў. Лаўрэата III ступені ўзорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтва г.п. Акцябрскі”,  Гомельская вобласць, лаурэат II ступені ўзорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” Акцябрскага цэнтра вольнага часу  Гомельская вобласці, лаурэат I ступені ўзорны фальклорны гурт “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці  Валожынскі раён

З 30 калектываў – удзельнікаў фестывалю 7 былі замежнымі - віленскі дзіцячы і моладзевы фальклорны гурт“РЭКЕТУКАС” г. Літва, студыя традыцыйнага фальклору пры Музеі малой бацькаўшчыны ў Студзіводах “Жэмэрва” г. Польшча, народны хор Муніцыпальнай бюджэтнай установы культуры муніцыпальнай адукацыі горада Краснадар“Елізавецінцы” “Сельскі дом культуры і спорту станіцы Елізавецінскай” і народны самадзейны калектыў, фальклорны ансамбль “Лазоры” Расія, KUD “ELEKTROPORCELAN” г. Аранджэловац, KUD “ZLATIBOR”г. Чаеціна Сербія. Замежныя калектывы прынялі ўдзел у намінацыі “Песенная творчасць”, дзе прэзентавалі сваю творчасць гледачам і экспертнай радзе. Усе калектывы сталі лаўрэатамі фестывалю.

У гэтай жа намінацыі адбылася прэзентацыя мастацкіх праграм аўтэнтычных гуртоў. Самабытнасць і адметнасць выканаўчага стылю прадэманстравалі народны фальклорны калектыў “Вытокі” Дзятлавіцкага цэнтральнага сельскага Дома культуры Лунінецкага раёна Брэсцкай вобласці, народны ансамбль песні “Казлоўшчынскі дом культуры” Дзяржаўнай установы культуры “Дзятлаўскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці” Дзятлаўскага раёна Гродзенскай вобласці, фальклорны гурт “Купалінка” Пратасаўскага сельскага дома народнай творчасці Акцябрскага раёна Гомельскай вобласці, народны фальклорны калектыў “Таняжанка” Тонежскага сельскага дома культуры Лельчыцкага раёна Гомельскай вобласці, народны фальклорны гурт “Вербіца” Іваноўскага сельскага дома культуры Хоцімскага раёна Магілеўскай вобласці, фальклорны гурт “Перазвоны” Дзяржаўнай установы культуры “Центр культурна- дасугавай дзейнасці Акцябрскага раёна” Гомельскай вобласці. Усе калектывы сталі лаўрэатамі фестывалю.

У рамках фестывалю традыцыйна адбылося ІХ Рэспубліканскае народнае свята “Рудабельскае Купалле” у праграме якога адбылося пляценне вянкоў, купальскае шэсце, містэрыя Купальскага агню з удзелам творчых калектываў і калектываў гасцей, інтэрактыўная фальклорна – танцавальная вечарына “Сябрына”.

IX Рэспубліканскае свята народнай творчасці “Рудабельскі кірмаш” было напоўнена конкурснай праграмай – прэзентацыяй народных строяў “Традыцыя і сучаснасць”.

Касцюмы ўдзельнікаў фестывалю ўяўлялі сабой шматлікія варыянты арыгіналаў або копій традыцыйных народных касцюмаў сваёй мясцовасці. Дыпломам Лаўрэата ІІІ ступені адзначаны ўзорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” Дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Гомельскай вобласці, дыпломам Лаўрэата ІІ ступені фальклорны калектыў “Мілавіца” Дзяржаўнай установы адукацыі “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінск, дыпломам Лаўрэата І ступені ўзорны фальклорны гурт “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці” Валожынскага  раёна Мінскай вобласці.

У конкурснай праграме “Рэгіянальныя падворкі” прынялі ўдзел спецыялісты ДУК “Акцябрскі раённы дом рамёстваў” Ацябрскі раён Гомельскай вобласці, ДУК “Рэчыцкі цэнтр рамёстваў” Рэчыцкі раён Гомельскай вобласці, ДУК “Цэнтр нацыянальных культур і рамёстваў” г. Мазыр Гомельскай вобласці, падвор’і ўстаноў культуры Калінкавіцкага і Жыткавіцкага раёнаў, ДУК “Светлагорскі раённы дом рамёстваў”, народныя майстры, спевакі, музыкі ўстаноў культуры Акцябрскага сельвыканкама, Ламавіцкага сельвыканкама, Любанскага і Валосавіцкага сельвыканкамаў, Краснаслабодскага і Парэцкага  сельвыканкамаў, Пратасаўскага   сельвыканкама.

Лаўрэат ІІІ ступені Уборкаўскі цэнтр рамёстваў Лоеўскага раёна Гомельскай вобласці, Лаўрэат ІІ ступені падвор’е установы культуры Краснаслабодскага сельвыканкама Акцябрскага раёна, Гомельскай вобласці, лаўрэат І ступені Дзяржаўная ўстанова культуры “Акцябрскі раённы дом рамёстваў”  г.п.Акцябрскі Гомельскай вобласці

У рамках мерапрыемстваў фестывалю адбыўся рэспубліканскі конкурс на лепшую даследчую працу пад дэвізам “Адкрыццё” і на лепшы аповед пра творчасць носьбітаў і пераемнікаў традыцыйнай культуры пад дэвізам “Спадчына”.

Дыпломам Лаўрэата за даследчую працу пад дэвізам “Адкрыццё” адзначаны работы:

“Легенда пра гару Калыску або Зачараваны скарб”. Аўтар: Радзіхоўская Ірына Георгіеўна (18 гадоў), студэнтка 1-га курса філалагічнага факультэта Віцебскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя П. М. Машэрава;

“Фразеалагізмы – “самародкі, самацветы роднай мовы, залацінкі народнай мудрасці”. Аўтар: Быхан Наталля Аляксандраўна, вучаніца 11 класа Дзяржаўнай ўстановы адукацыі “Акцябрская раённая гімназія” Акцябрскага раёна, Гомельскай вобласці;

“Духоўнае багацце нашых продкаў”. Аўтар: Скачок Ангеліна Вітальеўна, вучаніца 10 класа Дзяржаўнай установы адукацыі “Сярэдняя школа № 2 г.п. Акцябрскі” Акцябрскага раёна, Гомельскай вобласці.

Дыпломам Лаўрэата за лепшы аповед пра творчасць носьбітаў і пераемнікаў традыцыйнай культуры пад дэвізам “Спадчына”.

“Паданні Палатоўскага краю”. Аутар: Халяўкіна Вераніка Аляксандраўна, вучаніца 11 класа Дзяржаўнай установы адукацыі ”Палатоўская дзіцячы сад-сярэдняя школа Полацкага раёна”, Віцебскай вобласці;

“Радавод Пугач Марыі Рыгораўны”. Аўтар: Фіцнер Валерыя Алегаўна, вучаніца 9 класа Дзяржаўнай установы адукацыі “Парэцкі дзіцячы сад-сярэдняя школа” Акцябскага раёна, Гомельскай вобласці;

“Калі Бог злучыць, то ніхто не разлучыць, або Жодзішкаўскае вяселле ў кантэксце часу”. Аутар: Дудзінская Юлія Вітальеўна (16гадоў), удзельніца ўзорнага фальклорнага гурта “Нальшчаначка” дзяржаўнай установы адукацыі “Вучэбна-педагагічны комплекс Жодзішкаўскі яслі-сад-сярэдняя школа” Смаргонскага раёна, Гродзенскай вобласці.

У рамках фестывалю прайшлі рыцарскія спаборніцтвы з удзелам Мазырскага рыцарскага клуба “Шатун”, адбыўся канцэрт фольк – гурта “Палац”(мастацкі кіраўнік Алег Хаменка).

Як вынік працы пад час кругла стал была разгледжана канцэпцыя і прынята рэзалюцыя круглага стала “Фестывальны фальклорны рух “Берагнія”: здабыткі і перспектывы”.

Арганізацыйна – метадычным аддзелам распрацаваны і выдадзены зборнікі “Традыцыйнае вяселле Рудабельскага краю”, “Народная проза Рудабельшчыны”, “Рудабельская кухня”.

 

 

 
Вынікі 2016 Печать
Фестиваль фольклорного искусства «Берагіня»

У рамках заключных імпрэзаў IX Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня” прайшлі:

XIII Рэспубліканскага конкурсу дуэтаў-выканаўцаў беларуских народных побытавых танцаў

I Рэспубліканскага конкурсу салістаў- выканаўцаў беларускіх народных традыцыйных танцаў;

VII Рэспубліканскага турніру дзіцячых   фальклорных калектываў

I Рэспубліканскі конкурс музычных інструментальных капэл традыцыйнага складу “Дудар”

Прэзентацыя мастацкіх праграм аўтэнтычных гуртоў

Прэзентацыя мастацкіх праграм калектываў замежжа

IX Рэспубліканскае свята народнай творчасці “Рудабельскі кірмаш”:

Конкурсная праграма-прэзентацыя народных строяў “Традыцыя і сучаснасць”

Конкурсная праграма  “Рэгіянальныя падворкі”

1. Савет экспертаў вырашыў  ўзнагародзіць:

У намінацыі: XIII Рэспубліканскі конкурс дуэтаў-выканаўцаў беларуских народных побытавых танцаў,

I Рэспубліканскі конкурс салістаў- выканаўцаў беларускіх народных традыцыйных танцаў:

 

Дыпломамі  Фіналіста і каштоўным  прызам узнагароджваюцца удзельнікі узроставых  груп:

узроставая група 9-12 год

дыпломамі  Фіналіста VI ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваюцца:

Чугай Данііл , Харытаноўская Аліна, удзельнікі узорнага ансамбля танца “Верасок”  ГУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 13 – 16 год

дыпломамі Фіналіста VI ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Яленскі Артур, Смоліна Марыя, удзельнікі  узорнага ансамбля народнага танца “Рамонак”, СШ № 168, г. Мінск , кіраўнік Струнеўская Марына

узроставая група 17 – 25 год

дыпломамі Фіналіста VI ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Куралёнак Пётр, Байкова Анастасія, ўдзельнікі ДУА “Пратасевіцкая сярэдняя школа Асіповіцкага раёна” Магілёўская вобласць, кіраўнік Еўдакімовіч Наталля

узроставая група 26 -50  год

дыпломамі Фіналіста VI ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца пара Турманаў Міхаіл, Турманава Таццяна, удзельнікі народнага ансамбля “Таямніцы” ДУК “Цэнтралізаваная клубная сістэма Горацкага раёна” Магілёўская вобласць, кіраўнік  Северцава Анжаліка

узроставая група 51 год і вышэй

дыпломамі Фіналіста VI ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Валошын Мікалай, Беланожка Ірына, удзельнікі клуба “Урокі народна – побытавага танца” ДУ “Цэнтр культуры Гомельскага раёна,”г. Гомель, кіраўнік Курленка Тамара

узроставая група 9-12 год

дыпломамі  Фіналіста V ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Цэдрык Цімафей, Адзінокая Ксенія, удзельнікі ўзорнага ансамбля  народнага танца “Рамонак”  СШ № 168, г. Мінск, кіраўнік Струнеўская Марына

узроставая група 13 – 16 год

дыпломамі Фіналіста V ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Анікейчанка Ягор, Хамутова Ірына, удзельнікі фальклорнага калектыва “Мілавіца” цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі г. Мінск, педагог Козенка Мікалай

узроставая група 17 – 25 год

дыпломамі Фіналіста V ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Ткачоў Канстанцін , Луцкіна Анастасія, удзельнікі узорнага аматарскага  танцавальнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Уваравіцкі цэнтр дзіцячай творчасці Буда- Кашалёўскага раёна”, Гомельская вобласць, кіраўнік Кабаева Людміла

узроставая група  26 -50  год

дыпломамі Фіналіста V ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца  Халадок Уладзімір, Семілет Ірына, ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Гомельская вобласць, кіраўнік Семілет Ірына

узроставая група 51 год і вышэй

дыпломамі Фіналіста V ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца пара Вярэніч Аляксандр, Вярэніч Жана, удзельнікі фальклорнага ансамбля  “Расіца” Сароцкага СДК Любанскі раён, Мінская вобласць, кіраўнік  Крупянькова Надзея

узроставая група 9-12 год

дыпломамі  Фіналіста ІV ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Зайко Мацвей, Сямёнава Дар’я, удзельнікі фальклорнага калектыву “Мілавіца” цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі  “Ветразь”г. Мінск, педагог Козенка Мікалай

узроставая група 13 – 16 год

дыпломамі Фіналіста  ІV ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Яндола Яўген , Баравая Наталля, удзельнікі  узорнага фальклорнага ансамбля “Цярэшкавы шчодрыкі” Рассветаўскага культурна – спартыўнага цэнтра Акцябрскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Галавачэнка Святлана

узроставая група 17 – 25 год

дыпломамі Фіналіста  ІV ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Лось Дзмітрый, Паўлечка Таццяна, удзельнікі узорнага фальклорнага калектыву “Карагод” Ліплянскага сельскага дома культуры, Лельчыцкі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Лось Людміла

узроставая група  26 -50  год

дыпломамі Фіналіста ІV ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца Шчэрбін леанід, Драпеза Вікторыя, удзельнікі узорнага фальклорнага ансамбля  “Некрашынка” Валосавіцкага  сельскага дома народнай творчасці Акцябрскі  раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Бялько Ала

узроставая група 51 год і вышэй

дыпломамі Фіналіста  ІV ступені і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджваецца  Ціханоўскі Уладзімір , Шчарбачэня Вольга, удзельнікі фальклорнага ансамбля “Напарачка”, Любанскага раённага цэнтра культуры Мінская вобласць, кіраўнік Вскварка Сяргей

Дыпломам Лаўрэата і каштоўным  прызам узнагароджваюцца удзельнікі узроставых  групп

узроставая група 9-12 год

дыпломамі  Лаўрэата ІІІ ступені і прызамі  аргкамітэта фестывалю ўзнагароджваецца Асадчы Юрый, Ляшкова Ксенія, удзельнікі ўзорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Гомельская аобласць, кіраўнік Семілет Ірына

узроставая група 13 – 16 год

дыпломамі Лаўрэата  ІІІ ступені і прызамі аргкамітэта фестывалю ўзнагароджваецца Філімонцаў Яўгеній, Гарбунова Алеся, удзельнікі калектыву “Весялуха”, Васільеўскага  сельскага  клуба  Добрушскі  раён , Гомельскаяч вобласць, кіраўнік Філімонцава Галіна

узроставая група 17 – 25 год

дыпломамі Лаўрэата  ІІІ ступені і прызамі аргкамітэта фестывалю ўзнагароджваецца Рыбянкоў Дзяніс, Сіманкова Анастасія, удзельнікі народнага ансамбля песні , танца і музыкі “Спадчына” ДУК “Кармянскі цэнтр культуры і вольнага часу”Гомельская вобласць , кіраўнік Саломіна Людміла

узроставайя група  26 -50  год

дыпломамі Лаўрэата ІІІ  ступені і прызамі аргкамітэта фестывалю ўзнагароджваецца Кухарчык Ігар , Суботка Таццяна, удзельнікі узорнага танца “Верасок” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 51 год і вышэй

дыпломамі Лаўрэата  ІІІ ступені і прызамі аргкамітэта фестывалю ўзнагароджваецца Адаміч Васіль, Вабішчэвіч Галіна, удзельнікі народнага ансамбля народнай песні, музыкі і танца “Лявоніха ” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 9 - 12 год

дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Кісялёў Арсеній, Бакун Вераніка, удзельнікі узорнага ансамбля танца “Верасок, ” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 13 – 16 год

дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Сядзько Яугеній, РудкоўскаяЛюбоў, удзельнікі фальклорнага калектыву  “Мілавіца” цэнтра дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі  “Ветразь”г. Мінск, педагог Козенка Мікалай

узроставая група 17 – 25 год

дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Говар Аляксандр, Артамонава Ксенія, удзельнікі узорнага ансамбля танца “Верасок, ” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры” Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група  26 -50  год

дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Гайкевіч Сяргей, Новікава Галіна, удзельнікі фальклорнага ансамбля “Расіца” Сароцкага СДК Любанскі  раён, Мінская вобласць, кіраўнік Крупянькова Надзея

узроставая група 51 год і вышэй

дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Барсукоў Іван , Чаравацюк Алена, удзельнікі народнага ансамбля народна – побытавага танца “Ойра” Уваравіцкага гарадскога дома культуры Буда – Кашалёўскі раён,  Гомельская вобласць, кіраўнік Мігуля Вікторыя

узроставая група 9 - 12 год

дыпломамі Лаўрэата І ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Еўдакімовіч Уладзіслаў, Еўдакімовіч Васіліна,  удзельнікі  узорнага  ансамбля  беларускай песні  і музыкі “Лянок”  Пратасевіцкай дзіцячай школы мастацтваў Асіповіцкі раён, Магілёўская вобласць, кіраўнік Еўдакімовіч Наталля

узроставая група 13 – 16 год

дыпломамі Лаўрэата І ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Дайнека Ілля, Ляпко Валерыя, удзельнікі узорнага  фальклорнага  ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”, кіраўнік Семілет Ірына

узроставая група 17 – 25 год

дыпломамі Лаўрэата І ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Мігаленя Вячаслаў, Драбудзька Алена, удзельнікі узорнага фальклорнага ансамбля “Верабейкі”Любанскі раённы цэнтр культуры , Мінская вобласць, кіраўнік Выскварка Сяргей

узроставая група  26 -50  год

дыпломамі Лаўрэата І ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Ігнаценка Іван, Захаранка Вольга, удзельнікі народнага ансамбля песні, танца і музыкі “Спадчына” ДУК “Кармянскі цэнтр культуры і вольнага часу”, Гомельская вобласць, кіраўнік Саломіна Людміла

узроставая група 51 год і вышэй

дыпломамі Лаўрэата І ступені і  прызамі аргамітэта  фестывалю ўзнагароджваецца Жаўняк Сяргей, Якіменка Ларыса, удзельнікі ансамбля народнага побытавага танца “Ойра” Уваравіцкага гарадскога дома культуры Буда-Кашалёўскага  раёна”, Гомельская вобласць , кіраўнік Мігуля Вікторыя

Усяго ўдзельнічала 102 танцавальныя пары.

 

У намінацыі “Жабка”

дыпломам фіналіста VІ ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Ткачоў Канстанцін, удзельнік узорнага танцавальнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Уваравіцкі цэнтр дзіцячай творчасці Буда – Кашалёўскага раёна” Гомельскай вобасць, кіраўнік Кабаева Людміла

У намінацыі “Чобаты”

дыпломам фіналіста VІ ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Вяроўка Максім, удзельнік фальклорнага ансамбля “Напарачка”Любанскага раённага цэнтра культуры” Мінская вобласць,  кіраўнік Выскварка Сяргей

У намінацыі “Мікіта ”

дыпломам фіналіста VІ ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Вяроўка Ксенія, удзельнік фальклорнага ансамбля “Напарачка” Любанскі раённы цэнтр культуры  Мінская вобласць,  кіраўнік Выскварка Сяргей

У намінацыі “Жабка”

дыпломам фіналіста V ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Захарэвіч Багдан, удзельнік фальклорныага калектыву “Мілавіца”г. Мінск, ЦДАДзіМ “Ветразь”, педагог Козенка Мікалай

У намінацыі “Чобаты”

дыпломам фіналіста V ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Ткачоў Канстанцін, удзельнік узорнага аматарскага танцавальнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Уваравіцкі цэнтр дзіцячай творчасці Буда – Кашалёўскага раёна”  Гомельская вобасць, кіраўнік Кабаева Людміла

У намінацыі “Мікіта ”

дыпломам фіналіста V ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Еўдакімовіч Уладзіслаў, удзельнік  узорнага ансамбля беларускай песні і музыкі “Лянок” ДУА “Пратасевіцкая дзіцячая школа мастацтваў Асіповіцкага раёна” Магілёўская вобласць, кіраўнік  Еўдакімовіч  Наталля

У намінацыі “Жабка”

дыпломам фіналіста І Vступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Масібут Ілля, удзельнік фальклорнага гурта “Этнасуполка”  г. Мінск, БДУКМ, педагог  Козенка Мікалай

У намінацыі “Чобаты”

дыпломам фіналіста ІV ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Говар Аляксандр, удзельнік  узорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі, раён Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

У намінацыі “Мікіта ”

дыпломам фіналіста ІV ступені і заахвочвальным прызам узнагароджваецца Кураловіч Антаніна, удзельнік узорнага ансамбля народнага танца “Рамонак” г. Мінск СШ № 168, г. Мінск , кіраўнік Марына Струнеўская

У намінацыі “Жабка”

дыпломам  Лаўрэата ІІІ ступені і прызам аргкамітэта фестывалю  узнагароджваецца Яшчанка Максім, удзельнік  фальклорнага гурта “Этнасуполка”   г. Мінкс, БДУКМ, педагог  Козенка Мікалай

У намінацыі “Чобаты”

дыпломам Лаўрэата ІІІ ступені і прызам аргкамітэта узнагароджваецца Яшчанка Максім, удзельнік фальклорнага гурта “Этнасуполка”   г. Мінкс, БДУКМ, педагог  Козенка Мікалай

У намінацыі “Мікіта ”

дыпломам Лаўрэата ІІІ ступені і прызам аргкамітэта фестывалю  узнагароджваецца Смоліна Марыя, удзельнік узорнага ансамбля народнага танца “Рамонак” Г. Мінск СШ № 168, кіраўнік Марына Струнеўская

У намінацыі “Жабка”

дыпломам  Лаўрэата ІІ ступені і прызам аргкамітэта фестывалю  узнагароджваецца Говар Аляксандр, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

У намінацыі “Чобаты”

дыпломам Лаўрэата ІІ ступені і прызам аргкамітэта узнагароджваецца Выскварка Арына, удзельнік  узорнага фальклорнага ансамблья “Верабейкі” Любанскі раённы цэнтр культуры Мінская вобласць, кіраўнік Выскварка Сяргей

У намінацыі “Мікіта ”

дыпломам Лаўрэата ІІ ступені і прызам аргкамітэта фестывалю  узнагароджваецца Говар Аляксандр, удзельнік  узорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

У намінацыі “Жабка”

дыпломам  Лаўрэата І ступені і прызам аргкамітэта фестывалю  узнагароджваецца Кіселёў Арсеній, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

дыпломам  Лаўрэата І ступені ўзнагароджваецца Суботка Ядвіга, падрыхтаваўшая Лаўрэата І ступені Кіселёва Арсенія, удзельніка узорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкага  гарадскога  дома культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць

У намінацыі “Чобаты”

дыпломам Лаўрэата І ступені і прызам аргкамітэта узнагароджваецца Масібут Ілля, удзельнік фальклорнага гурта “Этнасуполка”                                                                                                                        г. Мінкс, БДУКМ , педагог Козенка Мікалай

дыпломам Лаўрэата І ступені узнагароджваецца педагог Козенка Мікалай, падрыхтаваўшы  Лаўрэата   І ступені Масібута Іллю, удзельніка фальклорнага гурта “Этнасуполка”                                             г. Мінкс, БДУКМ

У намінацыі “Мікіта ”

дыпломам Лаўрэата І ступені і прызам аргкамітэта фестывалю  узнагароджваецца Ляпко Валерыя, удзельнік  узорнага фальклорнага  ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”Акцябрскі раён, Гомельская вобласць Семілет Ірына

асабістыя  прызы ад Анатоля Бутэвіча, намесніка старшыні рэспубліканскага грамадскага Савета па справах культуры і мастацтва пры Савеце Міністраў Рэспублікі Беларусь, член нацыянальнай камісіі Рэспублікі Беларусь па справах ЮНЭСКА.

асабістым прызам узнагароджваецца Уладзіслаў Еўдакіовіч ,вучань  6 класа  Асіповіцкай гімназіі ,  в. Забалацце Асіповіцкі  раён, Магілёўская вобласць,кіраўнік Еўдакімовіч Наталля

асабістым прызам узнагароджваецца Багдан Захарэвіч, удзельнік фальклорнага калектыву “Мілавіца” , цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь”, г. Мінск, кіраўнік  Мікалай Козенка

спецыяльнымі прызамі і падзякай Надзвычайнага і Паўнамацнага Пасла Рэспублікі Беларусь  у Французскай Рэспубліцы , Каралеўстве Іспаніі, Партугальскай Рэспубліцы, Пастаяннага Прадстаўніка Рэспублікі Беларусь пры ЮНЭСКА Паўла Латушка узнагароджваецца Кіселёў Арсеній, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок” Капаткевіцкі гарадскі  дом культуры Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік  Суботка Ядвіга

Усяго ўдзельнічала 56 чалавек.

Праграма “Дэкаратыўна – побытавае мастацтва”

У намінацыі “Прэзентацыя рэгіянальных выставак“

“За папулярызацыю народнай творчасці і адданасць  каранёвай традыцыі” дыпломам фестывалю ўзнагароджваюцца:

-узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”, кіраўнік Ірына Семілет,

-узорны фальклорны гурт “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці Валожынскага раёна, кіраўнік Елізавета Пятроўская

У намінацыі “Выстаўка дэкаратыўна – побытавага мастацтва“

“За папулярызацыю народнай творчасці і адданасць  каранёвай традыцыі”

дыпломам фестывалю ўзнагароджваюцца:

-узорны   фальклорны калектыў «Знічка» дзяржаўнай установы адукацыі “Палатоўская дзіцячы сад – сярэдняя школа Полацкага раёна”, кіраўнік Людміла Качарагіна

-узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”, кіраўнік  Вольга Дульская

У адкрытым конкурсе на лепшы выраб

“За пераемнасць традыцый саломапляцення”

дыпломам фестывалю і заахвочвальным прызам узнагароджваюцца:

-Арына Лучыновіч, удзельніца узорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”,

-Валерыя Ушацкая,  удзельніца узорнага  фальклорнага гурта “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці Валожынскага раёна,

-Дзмітрый Чвыроў, удзельнік народнага ансамбля музыкі, песні і танца “Лёс” Бабіцкага сельскага цэнтра народнага танца, музыкі і песні Чачэрскага раёна, кіраўнік  Наталля Турмасава

“За пераемнасць традыцый вырабу выцінанкі”

дыпломам фестывалю ўзнагароджваюцца:

-Аляксандра Плоская, удзельніца ўзорнага фальклорнага гурта “Нальшчаначка” дзяржаўнай установы адукацыі “Вучэбна – педагагічны комплекс Жодзішкаўскі яслі – сад – сярэдняя школа”,  кіраўнік Кацярына Дудзінская

-Ганна Фралова, удзельніца узорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”,

-Паліна Ляшчынская, удзельніца ўзорнага  фальклорнага гурта “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці Валожынскага раёна,

“За пераемнасць традыцый вырабу з прыродных матэрыялаў”

дыпломам фестывалю ўзнагароджваюцца:

-Ксенія Петрукоўская, удзельніца ўзорнага аб’яднання  аматараў фальклору «Згадка» Мачульскага сельскага дома фольклору Столінскага  раёна, кіраўнік  Ірына Ляшкевіч

-Станіслаў Коркуц, удзельнік узорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”,

-Багдан Марынін, удзельнік ўзорнага фальклорнага ансамбля “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”,


“За пераемнасць традыцый ткацтва паясоў”

дыпломам фестывалю ўзнагароджваюцца:

-Алёна Сілюк, удзельніца фальклорнага  калектыва “Мілавіца” дзяржаўнай установы адукацыі “Цэнтрт дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь”, кіраўнік  Марыя Снітко

-Крысціна Забэла, удзельніца ўзорнага  фальклорнага гурта “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці Валожынскага раёна,

-Анастасія Бачура, удзельніца ўзорнага фальклорнага ансамбля “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”

У намінацыі VII Рэспубліканскі турнір дзіцячых фальклорных калектваў

“За любоў і павагу да традыцыйнай спадчыны свайго краю”

дыпломам фестывалю і заахвочвальным прызам аргкамітэта  узнагароджваецца:

-народны ансамбль музыкі, песні і танца “Лёс” Бабіцкага сельскага цэнтра народнага танца, музыкі і песні Чачэрскага раёна , кіраўнік Наталля Турмасава

-узорны фальклорны гурт “Нальшчаначка” дзяржаўнай установы культуры “Вучэбна – педагагічны комплекс Жодзішкаўскі яслі – сад – сярэдняя школа”, кіраўнік  Кацярына Дудзінская

-узорны   фальклорны калектыў «Знічка»  дзяржаўнай установы культуры “Палатоўская дзіцячы сад – сярэдняя школа Полацкага раёна”, кіраўнік  Людміла Качарагіна

-узорнае аб’яднанне  аматараў фальклору «Згадка» Мачульскага сельскага дома фольклору Столінскага  раёна, кіраўнік  Ірына Ляшкевіч

-фальклорны калектыў “Мілавіца “дзяржаўнай установы культуры “Цэнтрт дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г. Мінск, кіраўнік Марыя Снітко

У намінацыі І Рэспубліканскі конкурс музычных інструментальных капэл традыцыйнага складу “Дудар”

“За  захаванне рэгіянальнага стылю інструментальнага выканальніцтва”

дыпломам фестывалю і заахвочвальным прызам аргкамітэта  узнагароджваюцца:

-інструментальная капэла ўзорнага фальклорнага калектыва “Знічка” дзяржаўнай установы адукацыі  “Палатоўская дзіцячы сад – сярэдняя школа Полацкага раёна”, кіраўнік  Людміла Качарагіна

-узорны ансамбль народнай музыкі “Гулянок” дзяржаўнай установы адукацыі  “Смаргонская дзіцячая школа мастацтваў імя М.К.Агінскага”, кіраўнік Часлаў Жых

“За папулярызацыю смыковай і дударскай музыкі”

Дыпломам фестывалю і заахвочвальным прызам аргкамітэта  узнагароджваецца:

-гурт выпускнікоў кафедры этналогіі і фальклору  Беларускага дзяржаўнага універсітэту культуры і мастацтваў  “Капэля з-пад гаю”, кіраўнік Вячаслаў Красулін.

(Фіналісты)

У намінацыі “Народныя промыслы і рамёствы»:

За захаванне і папулярызацыю рэгіянальнай культурнай спадчыны”

дыпломам Лаўрэата ІІІ ступені і каштоўным падаругкам узнагароджваецца

Уборкаўскі цэнтр рамёстваў, Лоеўскага раёна Гомельскай вобласці

дыпломам Лаўрэата ІІ ступені і каштоўным падаругкам узнагароджваецца

падвор’е установы культуры Краснаслабодскага сельвыканкама Акцябрскага раёна, Гомельскай вобласці

дыпломам Лаўрэата І ступені і каштоўным падаругкам узнагароджваецца

дзяржаўная установа культуры “Акцябрскі раённы дом рамёстваў” г.п.Акцябрскі Гомельскай вобласці

У намінацыі “Традыцыйны народны касцюм”:

За зберажэнне, папулярызацыю і  творчы падыход у дэманстрацыі традыцыйнага касцюма”

дыпломам Лаўрэата ІІІ ступені і каштоўным падаругкам узнагароджваецца:

-узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Гомельскай вобласці

дыпломам Лаўрэата ІІ ступені і каштоўным падаругкам узнагароджваецца:

-фальклорны калектыў “Мілавіца”дзяржаўнай установы адукацыі “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінск.

дыпломам Лаўрэата І ступені і каштоўным падаругкам узнагароджваецца:

-узорны фальклорны гурт “Вянок” Ракаўскі цэнтр народнай творчасці” Валожынскага  раёна Мінскай вобласці.

У намінацыі “Прэзентацыя праграм фальклорных калектываў – гасцей фестывалю”:

“За  захаванне традыцыйнай  мастацкай культуры свайго рэгіёна, рэалізацыю рэспубліканскга праекта “Берагіня”

дыпламам фестывалю і каштоўным падарункам узнагароджваюцца:

-фальклорны гурт “Расіца” Сароцкага сельскага дома культуры, Любанскі раён. Кіраўнік  Крупянькова Надзея Аляксееўна

-ансамбль беларускай музыкі TAЛAKA кафедры этналогіі і фальклору Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў. Кіраўнік Калацэй Вячаслаў Віктаравіч

-узорны фальклорны ансамбль “Калыханка” Міханавіцкі дом фальклору Мінскі раён. Кіраўнік Рыжкова Ларыса Мікалаеўна

-заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь фальклорны  гурт “БЕРАГІНЯ” дзяржаўнай установы адукацыі “Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна”. Кіраўнік Козенка Мікалай Аляксеевіч

-узорны фальклорны ансамбль “Некрашынка” Валосавіцкага сельскага дома народнай творчасці, Акцябрскі раён Гомельскай вобласці. Кіраўнік Ала Бялько Мікалаеўна

узорны фальклорны ансамбль “Цярэшкавы шчодрыкі” Рассветаўскага культурна – спартыўнага комплекса, Акцябрскі раён Гомельскай вобласці. Кіраўнік Галавачэнка Святлана Мікалаеўна


У намінацыі “Песенная творчасць”

Конкурс зарубежных калектываў:

За яскравае прадстаўленне традыцыйнай культуры свайго  народа” Дыпломам Лаўрэата і каштоўным падарункам узнагароджваюцца:

-ансамбль Elektro Porcelan Рэспубліка Сербія, кіраўнік Мілан Максімовіч

-ансамбль ZlatiborРэспубліка Сербія, кіраўнік Мілекіч Владан

-ансамбльRADOST Рэспубліка Чэхія, кіраўнік Жытка Віткава

-гурт “Рекетукас” г.Вільнюс Рэспубліка Літва, кіраўнік Ірэна Страздіене

-народны казачы хор “Елизаветинцы” Муніцыпальнае бюджэтная ўстанова культуры Муніцыпальнага утварэння горада Краснадар “Сельский дом культуры и спорта станицы Елизаветинской”

-“Лазоры” народны самадзейны калектыў, фальклорны ансамбль г Калуга, мастацкі кіраўнік Юрый Качноў

-“Жэмэрва” студыя традыцыйнага фальклору пры Музеі малой бацькаўшчыны ў Студзіводах, мастацкі кіраўнік Людміла Рэвук

 

У намінацыі “Песенная творчасць”

Конкурс аўтэнтычных гуртоў:

За захаванне і папулярызацыю нацыянальнай культурнай спадчыны беларусаў” дыпломам Лаўрэата і каштоўным падарункам узнагароджваюцца:

-народны фальклорны калектыў “Вытокі” –Дзятлавіцкага цэнтральнага сельскага Дома культуры Лунінецкага раёна Брэсцкай вобласці. Кіраўнік Яскевіч Мікалай Юр’евіч

-народны ансамбль песні “Казлоўшчынскі дом культуры” дзяржаўнай установы культуры “Дзятлаўскі раённы цэнтр культуры і народнай творчасці” Дзятлаўскага раёна Гродзенскай вобласці. Кіраўнік Калодзіч Зоя Канстанцінаўна.

-фальклорны гурт “Купалінка” Пратасаўскага сельскага дома народнай творчасці Акцябрскага раёна Гомельскай вобласці. Кіраўнік Катлярова Святлана Міхайлаўна.

-народны фальклорны калектыў “Таняжанка” Тонежскага сельскага дома культуры Лельчыцкага раёна Гомельскай вобласці. Кіраўнік Прыбалавец Тамара Іванаўна.

-народны фальклорны гурт “Вербіца” Іваноўскага сельскага дома культуры Хоцімскага раёна Магілеўскай вобласці. Кіраўнік Сухадолава Марына Віктараўна.

-фальклорны гурт “Перазвоны” дзяржаўнай установы культуры “Центр культурна- дасугавай дзейнасці Акцябрскага раёна” Гомельскай вобласці. Кіраўнік Агейчык Алена Ігнатаўна.

Спецыяльным прызам установы адукацыі ”Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтва” “За захаванне мясцовага стылю выканання” узнагароджваюцца:

-узорны фальклорны гурт “Нальшчаначка” дзяржаўнай установы адукацыя “Вучэбна – педагагічны комплекс Жодзішкаўскі яслі – сад – сярэдняя школа” Смаргонскі раён.  Кіраўнік   Дудзінская Кацярына Віктараўна

-узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу” . Кіраўнік Дульская Вольга

-узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”.  Кіраўнік Семілет Ірына Вілянцінаўна.

Падзякай Пасольства Рэспублікі Беларусь у Франзускай рэспублікі і каштоўным падарункам

За праяўлены высокі узровень” майстэрства падчас ІХ Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня” у намінацыі “Танец - чобаты” узнагароджваецца:

-Ілья Масібут, удзельнік гурта “Этнасуполка” дзяржаўнага універсітэта культуры і мастацтваў.

Дыпломамі Рэспубліканскага Фонда культуры

“За майстэрства мастацкага чытання” узнагароджваюцца:

-Аляксандр Шулюк гурт “Нальшчаначка”, Смаргонскі раён

Настасся Пашкавец гурт “ Згадка”  Столінскі раён;

“За захаванне мясцовай спеўнай традыцыі” узнагароджваюцца:

-Ганна Прыбалавец, гурт “Таняжанка”   Лельчыцкі раён

-Людміла Лазарава гурт “Вербніца”    Хоцімскі раён;

“За захаванне музычнай інструментальнай традыцыі” узнагароджваюцца:

-Дамінік Патроўскі гурт “Вянок”,  Валожынскі раён

-Яніна Шаюк гурт “Гулянок”,  Смаргонскі раён.

Дыпломам і каштоўным падарункам

“За паспяховую папулярызацыю працэса зберажэння народнай спадчыны, падтрымку, перайманне традыцыйнага вопыту прадзедаў да нашчаткаў і рэалізацыі  Рэспубліканскага  праекту “Фестываль “Берагіня” узнагароджваецца:

-арганізацыйна – метадычны аддзел дзяржаўнай установы культуры “Цэнтр культурна-дасугавай дзейнасці Акцябрскага раёна”, загадчык Тамара Маскалёва.

Фонд міру

Падзякай і  каштоўным падарункам Гомельскага абласнога аб’яднання Беларускі фонд міру  “За пропаганду міру, культурнага супрацоўніцтва і  устанаўленне добрасуседскіх сувязей паміж краінамі»узнагароджваецца:

-Бесім Біберавіч, дырэктар міжнародных фестываляў у рэспубліках Сербія і Турцыя

Падзякай і  каштоўным падарункам “За вывучэнне гістарычных і культурных традыцый, асабісты ўклад у рэалізацыю сістэмы патрыятычнага выхавання падрастаючага пакалення”узнагароджваецца:

-аўтэнтычны гурт “Купалінка” Пратасаўскага сельскага дома народнай творчасці Акцябрскага раёна, мастацкі кіраўнік Святлана Катлярова.

У намінацыі “Музычна - інструментальны фальклор”:

дыпломам Лаўрэата І ступені і каштоўным падарункам узнагароджваецца:

-музычная капэла ўзорнага фальклорнага гурта “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці Валожынскага раёна Мінскай вобласці, мастацкі кіраўнік Елізавета Пятроўская.

У намінацыі VII Рэспубліканскі турнір дзіцячах фальклорных  калектываў” узнагароджваюцца дзіцячыя фальклорныя калектывы - лаўрэаты фестывалю і кіраўнікі, падрыхтаваўшыя  гэтыя калектывы:

дыпломам III ступені і каштоўным падарункам узнагароджваецца:

-узорны факльрны ансамбль “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтва г.п. Акцябрскі”,  Гомельская вобласць

дыпломам Лаўрэата III ступені фестывалю узнагароджваецца мастацкі кіраўнік падрыхтаваўшы гэты калектыў -Ірына Семілет

дыпломам II ступені – і каштоўным падарункам узнагароджваецца:

-узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” Акцябрскага цэнтра вольнага часу  Гомельская вобласці

дыпломам Лаўреата II ступені фестывалю ўзнагароджваецца мастацкі кіраўнік падрыхтаваўшы гэты калектыў-Вольга Дульская

дыпломам I ступені і каштоўным падарункам узнагароджваецца: -узорны фальклорны гурт “Вянок” Ракаўскага цэнтра народнай творчасці  Валожынскі раён

дыпломам Лаўрэата I ступені фестывалю ўзнагароджваецца мастацкі кіраўнік падрыхтаваўшы гэты калектыў- Елізавета Пятроўская.

Ганаровай граматай  Акцябрскага раённага выканаўчага камітэту

“За плодотворный многолетний труд по сохранению национальной культуры Беларуси, целенаправленную работу по воспитанию детей и молодежи средствами традиционного народного творчества, подготовку и проведение в Октябрьском районе фестиваля фольклорного искусства «Берегиня» узнагароджваецца:

-выкладчык ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў” мастацкі кіраўнік і аўтар праекта фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня” Козенка Мікалай Аляксеевіч.

 

2. Рэкамендаваць: прысвоіць званне “заслужаны аматарскі калектыў” узорнаму фальклорнаму калектыву  ДУК “Акцябрскі цэнтр вольнага часу” “Рудабельскія зорачкі”.


РАДА ЭКСПЕРТАЎ

КАЛАЦЭЙ Вячаслаў Віктаравіч,

загадчык кафедры этналогіі і фальклору ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, дацэнт, кандыдат культуралогіі. Старшыня рады (г. Мінск).

ВАРФАЛАМЕЕВА Тамара Барысаўна,

старшы навуковы супрацоўнік Дзяржаўнай навуковай установы “Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі”, этнамузыколаг, кандыдат мастацтвазнаўства, лаўрэат спецыяльнай прэміі Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь дзеячам культуры і мастацтва 2014 год. Кіраўнік групы экспертаў па народна- песеннай  творчасці (г.Мінск).

ВОЙЦІК Віктар Антонавіч,

прафесар установы адукацыі “Беларуская дзяржаўная акадэмія музыкі”, кампазітар, заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь. Кіраўнік групы эксертаў па народна-інструментальнай музыцы (г.Мінск).

ДУДЧАНКА Мікалай Рыгоравіч,

балетмайстар-пастаноўшчык Дзяржаўнага заслужанага харэаграфічнага ансамбля “Харошкі” Рэспублікі Беларусь, заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь, уладальнік Кубка і дыплома на міжнародным фестывалі “Пхеньянская вясна”.  Кіраўнік групы экспертаў па народнай харэаграфіі (г.Мінск).

ПІСКУН Юрый Аляксандравіч,

прафесар кафедры касцюма і тэкстылю ўстановы адукацыі “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў”, сябра Беларускага саюза мастакоў. Кіраўнік групы экспертаў па дэкаратыўна-побытаваму мастацтву (г.Мінск).

ІВАНОЎ Валерый Кірылавіч,

прафесар прыватнай установы адукацыі “Інстытут сучасных ведаў імя А.М. Шырокава”, кампазітар, народны артыст Беларусі, лаўрэат прэміі Ленінскага камсамола Беларусі (1978) (г.Мінск)

КУХАРОНАК Таццяна Іванаўна,

старшы навуковы супрацоўнік Дзяржаўнай навуковай установы “Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі”, дацэнт, кандыдат гістарычных навук, лаўрэат прэмііі “За духоўнае адраджэнне” 2008 года (г.Мінск).


МАЗЮК Ірына Васільеўна,

старшы выкладчык кафедры касцюма і тэкстылю ўстановы адукацыі “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў”, сябар Беларускага саюза музычных дзеячаў (г. Мінск)


МАКАРЭВІЧ Аляксандра Валер’еўна,

рэдактар аддзела навінаў культуры Дырэкцыі канала “Культура” Беларускага радыё, этнамузыколаг (г. Мінск)


РАМАНОЎСКАЯ Ірына Іванаўна,

артыстка беларускай эстрады (г.Мінск)


БАДУНОВА Ірына Іосіфаўна,

старшы выкладчык кафедры харэаграфіі УА “Беларускі дзяржаўны універсітэт культуры і мастацтваў”, кандыдат культуралогіі


ЧОРНЫ Георгій Дзмітрыевіч,

кіраўнік народнага ансамбля танца “Крупіца” Крупіцкага цэнтра культуры імя Уладзіміра Грома, заслужаны работнік культуры Рэспублікі Беларусь (в. Крупіца, Мінскі раён)


ШЧАДРЫНА Эвеліна Вячаславаўна,

старшы выкладчык кафедры этналогіі і фальклору ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверстэт культуры і мастатваў” (г. Мінск)

 

КОЗЕНКА Мікалай Аляксеевіч,

аўтар і кіраўнік праекта (г. Мінск)

 
Замежныя госці фестывалю "Берагіня" -2016 Печать
Фестиваль фольклорного искусства «Берагіня»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Афиша 2016 Печать
Фестиваль фольклорного искусства «Берагіня»