Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Вынікі Печать
08.07.14 13:59

 

Экспертны  Савета VIII Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня”

Калацэй Вячаслаў Віктаравіч – загадчык кафедры этналогіі і фальклору УА “Беларускі дзяржаўны універсітэт культуры і мастацтваў”, дацэнт, кандыдат культуралогіі, старшыня савета экспертаў

Валодзіна Таццяна Васільеўна, , загадчык аддзела фалькларыстыкі і культуры славянскіх народаў Дзяржаўнай навуковай установы “Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі”, дацэнт, доктар філалагічных навук, кіраўнік групы экспертаў па народнай прозе

Варфаламеева Тамара Барысаўна, старшы навуковы супрацоўнік Дзяржаўнай навуковай установы “Цэнтр даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі”,, этнамузыколаг, кандытат мастацтвазнаўства, кіраўнік групы экспертаў па народна-музычнаму мастацтву

Шылін Аляксей Іванавіч, вядучы навуковы супрацоўнік Дзяржаўнага Рэспубліканскага Цэнтра рускага фальклору, прафесар Маскоўскага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў, заслужаны работнік культуры Расіі

Дудчанка Мікалай Рыгоравіч, балетмайстар-пастаноўшчык Дзяржаўнага заслужанага харэаграфічнага ансамбля “Харошкі” Рэспублікі Беларусь, заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь, кіраўнік групы экспертаў па народнай харэаграфіі

Піскун Юрый Аляскандравіч, в.а загадчыка кафедры касцюма і тэкстылю ўстановы адукацыі “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў”, прафесар, сябра Беларускага саюза мастакоў, кіраўнік групы экспертаў па дэкаратыўна-побытаваму мастацтву

Канавальчык Ірына Віктараўна, старшы выкладчык кафедры харэаграфіі ўстановы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў”, магістр мастацтвазнаўства

Мазюк Ірына Васільеўна, выкладчык кафедры касцюма і тэкстылю ўстановы адукацыі “Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў

Лось Алесь Уладзіміравіч, этнограф, мастак

Макарэвіч Аляксандра Валер'еўна, рэдактар аддзела навінаў культуры Дырэкцыі канала “Культура” Беларускага радыё

Выскварка Сяргей Георгіевіч, загадчык арганізацыйна-творчага аддзела, мастацкі кіраўнік узорнага фальклорнага ансамбля “Верабейкі” Любанскага раённага Цэнтра культуры

Савет экспертаў вырашыў ўзнагародзіць:

VI Рэспубліканскі турнір фальклорных калектываў

Дыпломамі Лаўрэатаў і каштоўнымі падарункамі ўзнагароджаны дзіцячыя фальклорныя калектывы і караўнікі, падрыхтаваўшыя калектывы - лаўрэаты:

I ступені –узорны фальклорны ансамбль “Цярэшкавы шчодрыкі” Рассветаўскага культурна-спартыўнага цэнтра, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць,

мастацкі кіраўнік Галавачэнка Святлана Мікалаеўна

II ступені – дзіцячы клуб аматараў фальклору “Вясковая табала” Хаціслаўскага сельскага дома культуры, Маларыцкі раён, Брэсцкая вобласць,

мастацкі кіраўнік Хомік Галіна Іванаўна

III ступені – узорны фальклорны гурт “Купалачка” Дзмітраўскага філіала ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г. Клічава”, Клічаўскі раён, Магілеўская вобласць,мастацкі кіраўнік Коктыш Наталля Васільеўна.

ДЫПЛОМАМІ і заахвочвальнымі прызамі “За пераемнасць і папулярызацыю народнага мастацтва свайго краю” ўзнагароджаны:

1. “Лецейка” - узорны фальклорны калектыў дзяржаўнай установы адукацыі «Гомельская дзіцячая школа мастацтваў Полацкага раёна”, Віцебская вобласць, мастацкі кіраўнік – Румянцава Любоў Мікалаеўна.

2. “Валошкі” – дзіцячы фальклорны гурт Новінскага сельскага дома культуры, Бярэзінскі раён, мастацкі кіраўнік – Клімовіч Ніна Дзмітрыеўна

3. “Этнашкола “Традыцыя”” – узорны фальклорны ансамбль дзяржаўнай установы адукацыі “Сярэдняя школа №30 г. Гомеля”, мастацкі кіраўнік - Сапожнікава Вольга Віктараўна

XII Рэспубліканскі конкурс танцавальных пар-выканаўцаў народных побытавых танцаў:

Дыпломам Лаўрэата і каштоўным падарункам узнагароджаны  удзельнікіузроставых групп і кіраўнікі, падрыхтаваўшыя танцавальныя пары - пераможцы:

5-6 класы

I ступені – Дайнека Ілля, Ляпко Валерыя – узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі”, ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п.Акцябрскі”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць.

КіраўнікСемілет Ірына Валянцінаўна

II ступені – Ахраменка Ягор, Бабаед Ірына – узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі”, ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п.Акцябрскі”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць.

КіраўнікСемілет Ірына Валянцінаўна

III ступені – Ліневіч Багдан, Выскварка Арына – дзіцячы фальклорны ансамбль “Жэўжык”, Любанскі раённы цэнтр культуры, г. Любань. Кіраўнік Выскварка Сяргей Георгіевіч

7-8 класы

I ступені –Астаповіч Міхаіл, Байкова Анастасія – узорны фальклорны ансамбль “Лянок”, ДУА “Пратасевіцкая дзіцячая школа мастацтваў” Асіповіцкі раён, Магілёўская вобласць

Кіраўнік Еўдакімовіч Наталля Анатольеўна

II ступені – Усольцаў Мікіта, Сядзько Лізавета – удзельнікі гурта народнага побытавага танца “ФЭСТ”, Пярэдзелкоўскага Цэнтра культуры і вольнага часу, Лоеўскі раён, Гомельская вобласць

Кіраўнік Івахненка Алена Леанідаўна

III ступені – Барадзін Мікіта, Барысенка Вікторыя – узорны фальклорны гурт “Купалачка”, Дзмітраўскі філіял ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г. Клічаў”, Клічаўскі раён, Магілёўская вобласць

Кіраўнік Маісеенка Жана Уладзіміраўна

Моладзь

Iступені –Жулега Мікіта, Ліхашапка Екацярына - узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі”, ДУК “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць.

Кіраўнік Дульская Вольга Гаўрылаўна

II ступені –Барадаўка Алег, Русаковіч Надзея – народны ансамбль беларускай песні і музыкі “Сузор’е”, Пратасевіцкі сельскі дом культуры, Асіповіцкі раён, Магілёўская вобласць

Кіраўнік Еўдакімовіч Наталля Анатольеўна

III ступені –Говар Аляксандр, Жэленгоўская Дар’я – фальклорны гурт “Крыніца”, Капаткевіцкі гарадскі дом культуры, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць

КіраўнікСуботка Ядвіга Іванаўна

Носьбіты

I ступені – Адаміч Васіль, Вабішчэвіч Галіна – удзельнікі фальклорнага гурта “Лявоніха”, Капаткевіцкага гарадскога дома культуры, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць

Кіраўнік Суботка Ядвіга Іванаўна

II ступені – Акуліч Пётр, Акуліч Зінаіда – Прыбалавіцкі СДК, Лельчыцкі раён, Гомельская вобласць

Кіраўнік Дрынеўскі Леанід Аляксандравіч

III ступені – Гараўцоў Эдуард, Міронава Жана – Новалукскі і Кіцінскі СДК, Жлобінскі раён, Гомельская вобласць

Кіраўнік Тараканава Марына Леанідаўна

ДЫПЛОМАМІ і заахвочвальнымі падарункамі за ўдзел узнагароджваюцца танцавальныя пары не заняўшыя месца.

Дыпломамі за лепшае выкананне танца “Лявоніха” узнагароджаны:

5-6 класы

Дайнека Ілля, Ляпко Валерыя – узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі”, ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п.Акцябрскі”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць.

КіраўнікСемілет Ірына Валянцінаўна

7-8 клас

Астаповіч Міхаіл, Байкова Анастасія – узорны фальклорны ансамбль “Лянок”, ДУА “Пратасевіцкая дзіцячая школа мастацтваў” Асіповіцкі раён, Магілёўская вобласць

Кіраўнік Еўдакімовіч Наталля Анатольеўна

Моладзь

Барадаўка Алег, Русаковіч Надзея – народны ансамбль беларускай песні і музыкі “Сузор’е”, Пратасевіцкі сельскі дом культуры, Асіповіцкі раён,Магілёўская вобласць

Кіраўнік Еўдакімовіч Наталля Анатольеўна

Носьбіты

Адаміч Васіль, Вабішчэвіч Галіна – удзельнікі фальклорнага гурта “Лявоніха”, Капаткевіцкага гарадскога дома культуры, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць

Кіраўнік Суботка Ядвіга Іванаўна

Дыпломамі за лепшае выкананне танца “Мікіта” узнагароджаны:

7-8 клас

Барадзін Мікіта, Барысенка Вікторыя – узорны фальклорны гурт “Купалачка”, Дзітраўскі філіял ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г. Клічаў”,Магілёўская вобласць. Кіраўнік Маісеенка Жана Уладзіміраўна

Моладзь

Жулега Мікіта, Ліхашапка Екацярына - узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі”, ДУК “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць.

Кіраўнік Дульская Вольга Гаўрылаўна

Дыпломамі за лепшае выкананне танца “Полька” узнагароджаны:

5-6 клас

– Дайнека Ілля, Ляпко Валерыя – узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі”, ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п.Акцябрскі”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць.

КіраўнікСемілет Ірына Валянцінаўна

7-8 клас

Астаповіч Міхаіл, Байкова Анастасія – узорны фальклорны ансамбль “Лянок”, ДУА “Пратасевіцкая дзіцячая школа мастацтваў” Асіповіцкі раён, Магілёўская вобласць

Кіраўнік Еўдакімовіч Наталля Анатольеўна

Моладзь

Жулега Мікіта, Ліхашапка Екацярына - узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі”, ДУК “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць.

Кіраўнік Дульская Вольга Гаўрылаўна

Носьбіты

Адаміч Васіль, Вабішчэвіч Галіна – удзельнікі фальклорнага гурта “Лявоніха”, Капаткевіцкага гарадскога дома культуры, Гомельская вобласць

Кіраўнік Суботка Ядвіга Іванаўна

Акуліч Пётр, Акуліч Зінаіда – Прыбалавіцкі СДК, Лельчыцкі раён, Гомельская вобласць

Кіраўнік Дрынеўскі Леанід Аляксандравіч


У аглядзе-прэзентацыі мастацкіх праграм калектываў – гасцей фестывалю ДЫПЛОМАМ Лаўрэата I ступені і каштоўным падарункам “За захаванне этнамузычнай спадчыны беларусаў” узнагароджаны:

Фальклорны ансамбль “Талака” установы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў” г. Мінск, мастацкі кіраўнік – Вячаслаў Калацэй

Фальклорны ансамбль “Страла” установы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў” г. Мінск, мастацкі кіраўнік – Эвеліна Шчадрына

Фальклорны ансамбль “Вяснянка” установы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў” г. Мінск, мастацкі кіраўнік – Эвеліна Шчадрына

Фальклорны ансамбль “Этна-Суполка” установы адукацыі “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў” г. Мінск, мастацкі кіраўнік – Таццяна Пладунова

Музычны праект “Ягорава Гара” г. Гомель, мастацкі кіраўнік – Глушэц Ірына

Фальклорны гурт “Guda” г. Мінск, мастацкі кіраўнік – Вікторыя Міхно

Узорны фальклорны ансамбль “Праменчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Акцябрскага раёна, Гомельскай вобласці, мастацкі кіраўнік – Семілет Ірына

Узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр дасуга” Акцябрскага раёна, Гомельскай вобласці, мастацкі кіраўнік – Дульская Вольга

ДЫПЛОМАМ “За захаванне рэгіянальнай этнаграфічнай музычнай спадчыны” і каштоўным падарункам узнагароджаны:

Народны фальклорны калектыў “Крыніца” Янкавіцкага сельскага дома культуры Расонскага раёна, Віцебская вобласць, кіраўнік – Надзея Канстанцінаўна Кавалёва

Народны фальклорны ансамбль “Дубравіца” Рычоўскага цэнтра традыцыйнай культуры Жыткавіцкі раёна, Гомельская вобласць, кіраўнік – Ганна Мікалаеўна Бурак

Аўтэнтычны гурт “Купалінка” Пратасаўскага сельскага дома народнай творчасці Акцябрскага раёна, Гомельская вобласць, кіраўнік – Катлярова Святлана Міхайлаўна

Аўтэнтычны гурт “Перазвоны” дзяржаўнай установы культуры “Цэнтр культурна-дасугавай дзейнасці Акцябрскага раёна”, Гомельская вобласць, кіраўнік – Алена Ігнатаўна Агейчык

Народны ансамбль “Хаціславяне” Хаціслаўскага сельскага дома культуры Маларыцкага раёна, Брэсцкай вобласці, кіраўнік – Хомік Галіна Іванаўна

Народны фальклорны калектыў “Паршынскія зоры” Паршынскага цэнтра культуры ДУК “Цэнтралізаваная клубная сістэма Горацкага раёна”, Магілёўская вобласць, кіраўнік – Любава Васільеўна Владыка

Народны аўтэнтычны фальклорны калектыў “Набіліцы” Баранаўскага сельскага клуба Старадарожскага раёна, Мінская вобласць, кіраўнік – Вольга Рыгораўна Мемус

Дыпломамі За самабытнасць і папулярызацыю мастацкіх традыцый свайго краю”узнагароджаны:

1. Падвор’е Дзяржаўнай ўстановы культуры Акцябрскі раённы дом рамёстваў”, дырэктар Халадок Таццяна Васільеўна.

2. Падвор’е ўстаноў культуры Пратасаўскага сельвыканкама Акцябрскага раёна, кіраўнік Валенціна Іванаўна Касько.

3. Падвор’е ўстаноў культуры Краснаслабодскага сельвыканкама Акцябрскага раёна, кіраўнік Таццяна Анатолеўна Маладзянава.

4. Падвор’е ўстаноў культуры Акцябрскага сельвыканкама Акцябрскага раёна, кіраўнік Марыя Яўгенаўна Барысенка.

5. Падвор’е ўстаноў культуры Парэцкага сельвыканкама Акцябрскага раёна, ,кіраўнік Ірына Мікалаеўна Паўлава.

6. Падвор’е ўстаноў культуры Ляскавіцкага сельвыканкама Акцябрскага раёна, кіраўнік Валянціна Іванаўна Сідаровіч.

7. Падвор’е ўстаноў культуры Валосавіцкага сельвыканкама Акцябрскага раёна, кіраўнік Валянціна Цярэнцеўна Кульбіцкая.

8 . Падвор’е ўстаноў культуры Любанскага сельвыканкама Акцябрскага раёна, кіраўнік Таццяна Віктараўна Кур’ян.

9. Падвор’е ўстаноў культуры Ламавічскага сельвыканкама Акцябрскага раёна, кіраўнік Агейчык Алена Ігнатаўна.

Узнагароджанне Грамадскага аб’яднання “Беларускі фонд культуры”:

За захаванне майстэрства мастацкага чытання”

Нікітка Сяргей – удзельнік узорнага фальклорнага ансамбля “Цярэшкавы шчодрыкі” Расветаўскага культурна – спартыўнага цэнтра , Акцябрскі раён, Гомельская вобласць. Кіраўнік Галавачэнка Святлана Мікалаеўна

Клімовіч Яна - удзельніца дзіцячага фальклорнага гурта “Валошкі” Новінскагасельскага дома культуры, Бярэзінскі раён, Мінская вобласць. Кіраўнік Клімовіч Ніна Дзмітрыеўна

Марына Бяльчук – удзельніца дзіцячага клуба аматараў фальклору “Вясковая табала” Хаціслаўскага сельскага дома культуры, Маларыцкі раён, Брэсцкая вобласць. Кіраўнік Хомік Галіна Іванаўна

“За захаванне мясцовай спеўнай традыцыі”

Уладзіслаў Кручкоў - удзельнік узорнага фальклорнага ансамбля “Цярэшкавы шчодрыкі”Расветаўскага культурна – спартыўнага цэнтра , Акцябрскі раён, Гомельская вобласць. Кіраўнік Галавачэнка Святлана Мікалаеўна

Марына Бяльчук - удзельніца дзіцячага клуба аматараў фальклору “Вясковая табала” Хаціслаўскага сельскага дома культуры, Маларыцкі раён, Брэсцкая вобласць. Кіраўнік Хомік Галіна Іванаўна

“За захаванне музычнай інструментальнай традыцыі”

Марыя Сеннікава – удзельніца ўзорнага фальклорнага ансамбля “Лецейка” дзяржаўнай установы культуры “Гомельская школа мастацтваў Полацкага раёна”, Полацкі раён, Віцебская вобласць. Кіраўнік Максіменка Наталля Канстанцінаўна