Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер
Баннер

Праграма 2018 Печать
13.06.16 10:00

 

X Рэспубліканскі

фестываль фальклорнага мастацтва

“Берагіня”

20 – 24 чэрвеня, г.п. Акцябрскі

ПРАГРАМА


20 чэрвеня (серада)

12.00

Адкрыццё выстаўкі «Выцінанка: беларускі народны танец».

Карцінная галерэя

13.00

Адкрыццё выстаўкі «Берагіневы раскрэсы», фестываль «Берагіня»ў рэгіянальных фотакалекцыях.

Цэнтральная плошча

13.30

Адкрыццё выстаўкі партрэтаў «Асоба ў народнай культуры беларусаў», носьбіты беларускай аўтэнтыкі ў выяўленчым мастацтве.

Цэнтр вольнага часу

14.00

Рэспубліканская навукова-практычная канферэнцыя «Традыцыйная культура і дзеці: праблемы этнавыхавання».

Цэнтр вольнага часу

19.00

Святочная імпрэза да 20-годдзя  ўзорнага  ансамбля «Рудабельскія зорачкі» «Натхненнем народжаныя».

Цэнтр вольнага часу

21 чэрвеня (чацвер)

10.00

Адкрыццё выстаўкі «Рудабельская «Берагіня» ў 20-гадовай прасторы».

Адкрыццё выставы-прэзентацыі выданняў «Народная проза Рудабельскага краю» і «Берагіня паэтычная».

Цэнтр гісторыі і культуры

14.00

Прэс-канферэнцыя з удзелам прадстаўнікоў сродкаў масавай інфармацыі, арганізатараў фестывалю, кіраўнікоў калектываў-удзельнікаў.

Цэнтр вольнага часу

15.00

Урачыстае адкрыццё Х Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва «Берагіня».

Канцэрт-віншаванне «Кружыць святочны карагод».

Гарадскі  сквер

17.00

ХІV Рэспубліканскі конкурс пар-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў «Лявоніха» (І/4 фіналу).

Цэнтр вольнага часу

20.00

II Рэспубліканскі конкурс харэаграфічнай імправізацыі «Барыня» (1/4 фіналу).

22 чэрвеня (пятніца)

09.00

ХІV Рэспубліканскі конкурс пар-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў «Лявоніха» (1/2 фіналу).

II Рэспубліканскі конкурс  харэаграфічнай  імправізацыі «Барыня» (1/2 фіналу).

Цэнтр вольнага часу

12.30

VІІІ Рэспубліканскі турнір дзіцяча-моладзевых  фальклорных калектываў:

конкурс спеўных ансамбляў;

конкурс салістаў.

Гарадскі  сквер

15.00

Конкурс на лепшае выкананне карагодаў і традыцыйных гуртавых танцаў.

18.00

Конкурс інструментальных ансамбляў.

20.00

ХІV Рэспубліканскі конкурс пар-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў «Лявоніха» (фінал).

II Рэспубліканскі конкурс  харэаграфічнай імправізацыі «Барыня» (фінал).

Цэнтр вольнага часу

19.00

Канцэрты фальклорных калектываў Беларусі ў аграгарадках Акцябрскага раёна.

Установы культуры

21.00

Канцэрт замежных калектываў-гасцей у г.п. Акцябрскі.

Гарадскі сквер

22.30

Свята народнай харэаграфіі, музыкі і песні «Рудабельскі баль».

Цэнтральная  плошча

23 чэрвеня (субота)

09.00

ІІ Рэспубліканскі конкурс апавядальнікаў беларускай народнай прозы «Несцерка».

Цэнтр вольнага часу

14.00

Прэзентацыя мастацкіх праграм аўтэнтычных гуртоў Беларусі.

Гарадскі  сквер

15.30

Прэзентацыя мастацкіх праграм замежных  калектываў-гасцей фестывалю.

Гарадскі  сквер

20.30

Х  Рэспубліканскае народнае свята «Рудабельскае  Купалле»:

пляценне вянкоў;

Гарадскі  сквер

купальскае шэсце;

вул. Савецкая

містэрыя Купальскага агню;

канцэрт фальклорных калектываў Беларусі і Замежжа;

Возера

танцавальна-забаўляльная праграма «Скокі да ўпаду».

24 чэрвеня (нядзеля)

10.00

Круглы стол «Рэспубліканскі фестываль фальклорнага мастацтва «Берагіня»: погляд у заўтрашні дзень» з удзелам арганізатараў, кіраўнікоў калектываў, прадстаўнікоў сродкаў масавай інфармацыі.

Цэнтр вольнага часу

10.30

Х Рэспубліканскае свята народнай творчасці «Рудабельскі кірмаш»:

рэгіянальныя падворкі дамоў рамёстваў рэспублікі;

выстаўкі-продажы  рамесніцкіх вырабаў;

музычна-забаўляльныя, танцавальна-гульнявыя  імпрэзы;

майстар-класы па традыцыйных мастацтвах;

пленэр па выяўленчым мастацтве цэнтра дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь».

Гарадскі  сквер

10.30

Канцэрт беларускіх дзіцячых і моладзевых мастацкіх калектываў-гасцей фестывалю.

Гарадскі  сквер

12.30

Відовішча-шэсце ўдзельнікаў Х Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва «Берагіня».

вул. Савецкая, цэнтральная плошча

13.00

Урачыстая цырымонія ўзнагароджання і канцэрт лаўрэатаў Х Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва «Берагіня».

Канцэрт беларускага дзяржаўнага  ансамбля народнай музыкі «Свята».

Гарадскі  сквер